Predávate nehnuteľnosť? Toto je 7 rád, ktoré pomôžu pripraviť nehnuteľnosť na predaj.

Predávate nehnuteľnosť? Toto je 7 rád, ktoré pomôžu pripraviť nehnuteľnosť na predaj.

Pokiaľ nie je pripravený majiteľ, alebo nehnuteľnosť na predaj, proces sa veľmi predlžuje. O tom hovoria aj naše skúsenosti. Ak ste už vy ako majiteľ presvedčený o predaji svojej nehnuteľnosti, nepodceňujte jej prípravu. Niektoré nedostatky dokážu pohnúť nielen s cenou, ale aj so záujmom. Odporúčame Vám preto preskúmať niekoľko vecí.

 

 

 

  1. Uvažujte realisticky

Stáva sa, že deti si svoj rodičovský dom držia ako spomienku. Ak Vám rodičia zomreli a nemáte financie na rekonštrukciu, aby ste si ho prerobili na chatu či víkendový zrub, radšej ho čo najskôr predajte. Inak ho necháte schátrať a o pár rokov sa rozpadne nad hlavami Vašich detí. Puto k domovu nepretrhnete, ale vyrovnajte sa s tým, že sa do domu už nikdy nevrátite, pretože bude mať nového majiteľa. Vy si za peniaze, ktoré z neho dostanete, zrekonštruujete svoju nehnuteľnosť. Svojim deťom nenecháte dva schátrané domy, ale len jeden v zachovalom stave.

  1. Ukážte ho v najlepšom šate

Skrátka ho upracte. Predtým, ako sa v ňom ukáže potenciálny nový majiteľ, dajte dom do najlepšieho možného stavu. Ak je starý, snažte sa ho poupratovať a odstrániť pavučiny. Z poličiek dajte preč všetko nepodstatné, vrátane magnetiek na chladničke. Rovnako neukazujte zapratané izby zbytočnosťami, pretože dom tak pôsobí dojmom, že sa oň roky nikto nestaral. Na budúceho majiteľa urobia prázdne izby lepší efekt priestrannosti ako starý ošúchaný nábytok vhodný do múzea alebo do koša. Nezabúdajte, že nový majiteľ si chce svoj domov zariadiť podľa svojich predstáv a nechce mať ďalšie starosti s odpratávaním starého nábytku. Ak je to možné, potrebné veci si odpracte do garáže a s ostatnými rovno do koša. Poupratovať nie je na škodu ani v kúpeľni či v kuchyni. Nechajte v nehnuteľnosti čo najmenej nábytku a nezabúdajte, že veľké upratovanie teraz nie je na škodu.

  1. Skryte, čo nechcete predať

Toto tu ostane, toto nespadá do predaja, toto tu možno necháme... Nie, toto nie je vhodná rétorika predstavenia nehnuteľnosti. Ak máte nádherný starožitný stôl po starej mame, určite ho odpracte niekde,  kde ho budúci majiteľ neuvidí. Platí to jednoducho - neukazujte to, čo nechcete predať.

Rovnako to platí pre rodinné fotografie, vyznamenania, ocenenia a ďalšie hodnotné veci. Budúceho majiteľa len donútite rozmýšľať sa, kto v dome býval a či sa v ňom bude dobre bývať jemu.

  1. Nábytkom v nehnuteľnosti nenavýšite cenu

Starým ani novým. Vo väčšine prípadov to takto nefunguje. Nezabúdajte na to, že Váš vkus nemusí byť vkusom nového majiteľa.

  1. Investujte do menších opráv

Ak vo Vašom dome alebo byte chýba údržba, nezapôsobí to na kupujúceho. Preto sa odporúča drobné nedostatky odstrániť a opraviť pred predajom. Nízka investícia do opráv, Vám zabezpečí predaj za vyššiu cenu. Pred predajom odporúčame napríklad vymeniť nefunkčné žiarovky, doplniť ich tam, kde chýbajú a zároveň aj osvetliť miesta, kde nechodíte často. Na kupujúceho nezapôsobí, ak mu budete schody do pivnice ukazovať s baterkou v ruke. K trochu väčším úpravám patrí údržba podlahy a parkiet. Skúste ich minimálne prebrúsiť a nalakovať. Zbavte sa starých PVC podláh. Namaľujte steny, opravte elektrické rozvody, kúrenie i netesniace radiátory a vymeňte aj vodovodné batérie za nové. Skrášlite izby novou maľovkou v teplých farbách, ale vyhnite sa studeným a tmavým, ktoré opticky zmenšujú priestor.
A hlavne – odstráňte zápach z fajčenia. Potenciálny záujemca, dokonca ani fajčiar, nebude mať záujem o zažltnutý byt. Dbajte na to, aby ste mali okolo svojho domu čisto. Pokoste, očistite chodník a prístupovú cestu. Taktiež odstráňte vlhkosť a zatekajúcu strechu, čo náramne znižuje cenu nehnuteľnosti. Zavolajte si na to odborníkov, pretože nikdy neviete, či záujemca nie je „od fachu“ a amatérske opravy nerobia dobrý dojem. Pôvodný stav si odfoťte pre prípad, že záujemca bude mať pocit, že maľovaním stien niečo zakrývate.

  1. Dobre sa pripravte

Potenciálny majiteľ chce vidieť každý kút domu, ktorý kupuje. Preto je veľmi dôležité, aby ste mali vyskúšané a pripravené všetky kľúče. Zároveň by ste mali dbať na to, aby si záujemca mohol bezpečne prezrieť povalu domu a pivnicu. Odporúčame ju osvetliť, prístup k nej pripraviť čo najbezpečnejšie a taktiež poupratovať.

  1. Oslovte nás a radi Vám poradíme

Ak si neviete rady a potrebujete pomoc ohľadom predaja, rada Vám s tým pomôžem. Na Vašu nehnuteľnosť sa pozriem očami záujemcu a v prvom rade so skúsenosťami, ktoré som získala za 10 rokov predaja nehnuteľností. Kontaktovať ma môžete na: vricanova°realholding.sk, +421 918 844 160